Lantbrukets dag i Riksdagen 2026

Lantbrukets dag i Riksdagen hölls i onsdags, vilket var 10:e gången för arrangemanget som Magnus Oscarsson (KD) genomför i samarbete med Hushållningssällskapet.

På bilden ovan vår ordförande Anna Kristoffersson och Ulf Ekholm som har rovdjursfrågor och djurhälsa på sitt bord. Foto Henrik Lander

165 deltagare fyllde nästan riksdagens förstakammare, där lantbrukets möjligheter och utmaningar diskuterades. Generationsskifte och hur vi får unga att satsa på jordbruk var en fråga som fick extra uppmärksamhet i år. Hur vi får livsmedelsförsörjning i hela Sverige var en annan.

Flera frågor som vi från SFs håll lyft fram i debatten under året, lyftes även av andra under dagen. Som vikten av fler lantbruk i hela landet på gårdar av alla olika storlekar, hur beroende växtodling och animalieproduktionen är varandra, regelförenklingar och att det ska vara lätt att göra rätt som bonde samt att det krävs lönsamhet för att få robusta företag. Lönsamhet är A och O för att få unga att vilja ta över gårdar när det är dax för generationsväxling. Aktivt brukande nämndes återkommande, liksom att potentialen för lantbruk är mycket stor i norra Sverige. I Norrland behövs och finns det plats för att driva fler lantbruk, mer produktion och fler grödor utöver vall.

Paneldebatt och politikerdiskussion

Ulf Ekholm i SFs styrelse satt med i branschpanelen och han presenterade våra frågor. Målet att dubbla produktionen till 2035, behov av ”kopplade stöd” likt de som nötkreaturen har, aktivt brukande för att bromsa inlåsningseffekterna av mark så att fårföretagare kan öka produktionen samt behovet av ett lägre rovdjurstryck. Gris-, nöt- och lammorgansiationerna är överens om att det är positivt att avräkningspriserna har rört sig i rätt riktning.

Dagen avslutades med en politisk diskussion där de olika partierna fick redogöra för hur de tänker i lantbruksfrågor. Alla partier deltog, utom Vänsterpartiet vars representant var sjuk. Alla var rörande överens om att Livsmedelsstratiegi 2.0 är viktig och att vi behöver producera mat i Sverige.

Foto Jessica Ekström

Sammanfattningsvis

Det finns goda möjligheter. Vi har livsmedelsstrategin, konkurrenskraftsutredningen och vi har målen från Jordbruksverket, men nu behöver politikerna också börja agera! Politiken och myndigheter behöver börja prioritera livsmedelsproduktion lika högt och högre än andra intressen. Framför allt behöver Livsmedelsstrategin bli verkstad, ända ner till Länsstyrelser och kommuner.

Men som sagt, partierna är överens om hur viktig livsmedleproduktionen är, och vi hoppas att det ligger mer än ett valår bakom den samlade vilja man visade under dagen.

Text Anna Kristoffersson, Ulf Ekholm, Jessica Ekström, Anna Bergström