Styrelse och valberedning

Klicka på bilderna för presentation av styrelsens medlemmar

Ordförande

GHE_mini

Verksamhetsledning, rovdjursfrågor, djurhälsofrågor, ull- och skinnfrågor, avelsfrågor, kött- och marknadsfrågor och näringspolitiskt arbete
Gudrun Haglund-Eriksson
Bengtstorp
694 98 Närkesberg
0583-222 52 alt 0768-48 64 65
gudrun@faravelsforbundet.com

Vice ordförande

EN_mini

Kött- och marknadsfrågor, näringspolitiskt arbete och riksbedömning
Elof Nilsson
Hall Nors 503
624 56 Lärbo
0705-66 58 77
elof.nob@gmail.com

Ekonomiansvarig

AT_mini

Ekonomi, avelsfrågor och seminfrågor
Anna Törnfelt
Alskog Ollajvs 510
623 64 Ljugarn
073-707 29 45
anna.tornfelt@faravelsforbundet.com

Ledamöter

CD_mini

Ull- och skinnfrågor, småskalig förädling och utbildningsfrågor
Claudia Dillmann
Saxenvägen 44
76297 Edsbro
070-231 39 92
claudia@faravelsforbundet.com

UE_mini

Medlemsfrågor, djurhälsofrågor och rovdjursfrågor
Ulf Ekholm
Ölmhult 652
660 57 Väse
076-844 49 92
ekholmulf@hotmail.com

TE_mini

Kött- och marknadsfrågor, näringspolitiskt arbete, småskalig förädling och utbildningsfrågor
Thomas Eriksson
Åsen 136
855 99 Liden
070-551 67 52
thomas.eriksson@faravelsforbundet.com

Förbundssekreterare

BW_mini

Britta Wendelius
Öster Bännbäck, Stjärnbacka 109
733 99 Möklinta
076-763 39 80
sekreterare@faravelsforbundet.com

Adjungerade

EW_mini

Redaktör för Fårskötsel
Einar de Wit
0515-530 45 alt 0708-53 18 29
tidningen@faravelsforbundet.com

AB_mini

Redaktör för hemsidan och sociala medier
Anna Bergström
070-442 68 50
hemsidan@faravelsforbundet.com

Företagsutvecklare lamm och nöt, LRF Kött
Viktoria Östlund
010-184 45 42
Viktoria.Ostlund@lrf.se

…………………………………………………………………………..

Årsstämma 2021

Vi planerar en digital årsstämma lördagen den 8 maj 2021.

Valberedning 2020/21

Titti Strömne, Västmanland (sammankallande)
070-589 32 33
titti@gladafaret.se

Helene Skogqvist, Norrbotten
070-343 42 54
Helene.Skogqvist@hushallningssallskapet.se

Sven Fridell, Jönköpings län
0370-806 01
sven.fridell@gmail.com

Olle Bergfors, Dalarna
070-592 14 57
olle@beol.se

Tommy Sandblom, Norra Älvsborg
0322-662061
tommysandblom@live.se

Carl-Oskar Allared, Halland
0706-171514
c-osentreprenad@hotmail.com