Styrelse och valberedning

Klicka på bilderna för presentation av styrelsens medlemmar

Ordförande

GHE_mini

Verksamhetsledning, rovdjursfrågor, djurhälsofrågor, ull- och skinnfrågor, avelsfrågor och kött- och marknadsfrågor
Gudrun Haglund-Eriksson
Bengtstorp
694 98 Närkesberg
0583-222 52 alt 0768-48 64 65
gudrun@faravelsforbundet.com

Vice ordförande

EN_mini

Kött- och marknadsfrågor, näringspolitiskt arbete och riksbedömning
Elof Nilsson
Hall Nors 503
624 56 Lärbo
0705-66 58 77
elof.nob@gmail.com

Ekonomiansvarig

AT_mini

Ekonomi, avelsfrågor, seminfrågor, riksbedömning, näringspolitiskt arbete och utbildningsfrågor
Anna Törnfelt
Alskog Ollajvs 510
623 64 Ljugarn
073-707 29 45
anna.tornfelt@faravelsforbundet.com

Ledamöter

Avelsfrågor, seminfrågor, riksbedömning och rovdjursfrågor
Jonas Karlsson
Sätersborg
610 12 Hällestad
070-238 98 10
jonas.karlsson@faravelsforbundet.com

Ull- och skinnfrågor, småskalig förädling och utbildningsfrågor
Marie-Louise Blanksvärd Andersson
Börjelsbyn 113
952 92 Kalix
070-333 72 55
marie-louise@faravelsforbundet.com

TE_mini

Medlemsfrågor, kött- och marknadsfrågor, näringspolitiskt arbete, småskalig förädling och utbildningsfrågor
Thomas Eriksson
Åsen 136
855 99 Liden
070-551 67 52
thomas.eriksson@faravelsforbundet.com

UE_mini

Djurhälsofrågor, medlemsfrågor och rovdjursfrågor
Ulf Ekholm
Ölmhult 652
660 57 Väse
076-844 49 92
ekholmulf@hotmail.com

Förbundssekreterare

BW_mini

Britta Wendelius
Öster Bännbäck, Stjärnbacka 109
733 99 Möklinta
076-763 39 80
sekreterare@faravelsforbundet.com

Adjungerade

EW_mini

Redaktör för Fårskötsel
Einar de Wit
0515-530 45 alt 0708-53 18 29
tidningen@faravelsforbundet.com

AB_mini

Redaktör för hemsidan och sociala medier
Anna Bergström
070-442 68 50
hemsidan@faravelsforbundet.com

Företagsutvecklare lamm och nöt, LRF Kött
Fredrik Sundblad
010-184 25 56
fredrik.sundblad@lrf.se

…………………………………………………………………………..

Årsstämma

Digital årsstämma hölls lördagen den 8 maj 2021.
Östgötalamm kommer att stå värd för Årsstämma 2022.

Valberedning 2021/22

Olle Bergfors, Dalarna (sammankallande)
070-592 14 57
olle@beol.se

Sven Fridell, Jönköpings län
0370-806 01
sven.fridell@gmail.com

Tommy Sandblom, Norra Älvsborg
0322-662061
tommysandblom@live.se

Carl-Oskar Allared, Halland
0706-171514
c-osentreprenad@hotmail.com

Lina Vestman, Västernorrland
070-254 84 36
lina@stokasen.se

Birgitta Arnesdotter, Södra Kalmar
070-653 10 39
skaningsmala.mohair@gmail.com