Styrelse och valberedning

Styrelsen som valdes i maj 2022. Från vänster Ulf Ekholm, Britta Wendelius (förbundssekreterare), Anna Törnfelt, Camilla Hjort, Jonas Karlsson, Gudrun Haglund-Eriksson, Elof Nilsson och Karin Kristoffersson. Foto Einar de Wit

Klicka på miniatyrbilden för presentation

Ordförande

GHE_mini

Verksamhetsledning, rovdjursfrågor, ull- och skinnfrågor, småskalig verksamhet, utbildningsfrågor
Gudrun Haglund-Eriksson
Bengtstorp
694 98 Närkesberg
0583-222 52 alt 0768-48 64 65
gudrun@faravelsforbundet.com

Vice ordförande

EN_mini

Produktion, kött, marknad, näringspolitiskt arbete
Elof Nilsson
Hall Nors 503
624 56 Lärbo
0705-66 58 77
elof.nob@gmail.com

Ekonomiansvarig

AT_mini

Avelsfrågor, seminfrågor, utbildningsfrågor, marknad, näringspolitiskt arbete, riksbedömning
Anna Törnfelt
Alskog Ollajvs 510
623 64 Ljugarn
073-707 29 45
anna.tornfelt@faravelsforbundet.com

Ledamöter

Avelsfrågor, seminfrågor, riksbedömning
Jonas Karlsson
Sätersborg
612 75 HÄLLESTAD
070-238 98 10
jonas.karlsson@faravelsforbundet.com

UE_mini

Djurhälsofrågor, rovdjursfrågor, medlemsfrågor
Ulf Ekholm
Ölmhult 652
660 57 Väse
076-844 49 92
ekholmulf@hotmail.com

Camilla_mini

Ull, skinn, småskalig verksamhet, utbildningsfrågor
Camilla Hjort
Rotvik 131
862 96 Njurunda
0736-93 75 73
camilla@faravelsforbundet.com

Produktion, kött, djurhälsofrågor, medlemsfrågor
Karin Kristoffersson
Skottorp Stomgården
312 77 Laholm
0738-48 93 57
karin@faravelsforbundet.com

Förbundssekreterare

BW_mini

Britta Wendelius
Öster Bännbäck, Stjärnbacka 109
733 99 Möklinta
076-763 39 80
sekreterare@faravelsforbundet.com

Adjungerade

EW_mini

Redaktör för Fårskötsel
Einar de Wit
0515-530 45 alt 0708-53 18 29
tidningen@faravelsforbundet.com

AB_mini

Redaktör för hemsidan och sociala medier
Anna Bergström
070-442 68 50
hemsidan@faravelsforbundet.com

Företagsutvecklare lamm och nöt, LRF Kött

Jeanette Elander
010-184 25 33, 072-143 22 30
jeanette.elander@lrf.se

Fredrik Sundblad
010-184 25 56
fredrik.sundblad@lrf.se

…………………………………………………………………………..

Årsstämma

Årsstämma 2022 hålls den 6-7 maj i Vadstena.

Motioner

Motioner till årsstämma ska vara styrelsen tillhanda senast den 1 april.

Valberedning 2021/22

Olle Bergfors, Dalarna (sammankallande)
070-592 14 57
olle@beol.se

Sven Fridell, Jönköpings län
0370-806 01
sven.fridell@gmail.com

Tommy Sandblom, Norra Älvsborg
0322-662061
tommysandblom@live.se

Carl-Oskar Allared, Halland
0706-171514
c-osentreprenad@hotmail.com

Lina Vestman, Västernorrland
070-254 84 36
lina@stokasen.se

Birgitta Arnesdotter, Södra Kalmar
070-653 10 39
skaningsmala.mohair@gmail.com