Branschutvecklingspengen 2025 – Ansökan är öppen!
För tionde året i rad avsätter Sveriges köttbönder tre miljoner kronor i Branschutvecklingspengen för att stärka och utveckla svensk köttproduktion inom gris, nöt och lamm. Från den 1 februari till den 15 april 2025 är det möjligt att ansöka om medel för projekt som bidrar till en mer hållbar, lönsam och innovativ näring.
Branschutvecklingspengen syftar till att möta utmaningar och behov inom respektive djurslag och samtidigt skapa lönsamhet genom hela värdekedjan. Rådgivare, veterinärer, producenter, forskare och entreprenörer är välkomna att söka medel för projekt som stärker kompetens och kunskap inom köttproduktionen.
Årets kriterier
Ansökningarna ska kopplas till specifika kriterier för gris, nöt och lamm, samt de gemensamma kriterierna för alla djurslag. Projekten ska vara innovativa, gärna genomföras i samarbeten och bidra till ökad lönsamhet, djurvälfärd och resurseffektivitet.
För grisproduktion prioriteras bland annat projekt som stärker beredskapen för afrikansk svinpest (ASF) och ökar konsumtionen av svenskt griskött. Inom nötproduktion efterfrågas insatser för ökad dikoproduktion och verktyg för att minska slaktanmärkningar. För lammproduktionen är fokus på innovationer för att öka lammköttsproduktionen och förbättra lönsamheten i hela näringen.
Ansökningar tas emot mellan den 1 februari och 15 april 2025.
För mer information om kriterier och ansökningsförfarande, besök: Branschutvecklingspengen