Caroline Nielsen och Christoffer Lindahl som driver Strömmens Gårdsmejeri i Ånge får utmärkelsen Årets Fårföretagare 2025

Carolines och Christoffers utvecklingskurva på gården är näst intill osannolik. Det är höga krav på kunskap att omfamna lantbruk, fårskötsel och ystning. Det har de gjort med den äran under de sju år som de drivit gården.

Caroline och Christoffer är nu två drivna fårföretagare, men när de med liv och lust tog över Strömmens Gårdsmejeri 2018 efter Agneta Larsson och Martin Andersson hade de varken erfarenhet av lantbruk eller mejeri. Sedan dess har paret både utvecklat gården i en mycket positiv riktning och förvaltat arvet efter Agneta och Martin genom att fortsätta förädla fårens mjölk till prisbelönta ostar av högsta kvalitet.

På Strömmens finns ca 200 st Ostfriesiska mjölkfår som mjölkas. Mjölken förädlas till flera sorters ostar samt glass med olika smaker. Köttet från gårdens djur förädlas bland annat till korv. Produkterna säljs i egen gårdsbutik, via REKO-ring, på marknader och till återförsäljare i när och fjärran. Under 2022 har paret gjort den största investeringen inom fårnäringen i Västernorrland någonsin med ny ligghall och mjölkgrop.

Strömmens Gårdsmejeris hemsida

Motivering

Årets Fårföretagare 2025 driver en mjölkfårsbesättning och vidareförädlar mjölken i ett eget mejeri. Företaget säljer sina produkter både på gården och på marknader, ungefär 30 marknader bara under december -24.

2018 Köpte Caroline Nielsen och Christoffer Lindahl den inarbetade och prisbelönta mjölkfårsgården Strömmens gårdsmejeri. Caroline och Christoffer hade ingen erfarenhet av vare sig lantbruk eller ystning. Med mod, entusiasm, idogt arbete och målmedvetenhet har de fortsatt att utveckla Strömmens gård. Investeringar i fårhus, i nya produkter, förutom ostar även glass och att föda upp lammen i egen regi. Strömmens får fortsatt priser för sina fina ostar och företaget är lönsamt.

Carolines och Christoffers utvecklingskurva på gården är näst intill osannolik. Det är höga krav på kunskap att omfamna lantbruk, fårskötsel och ystning. Det har de gjort med den äran under de sju åren de drivit gården.

Hämta bilden ovan (högupplöst)

Hämta bilden nedan

Caroline i den nya mjölkgropen