Välkommen till en medlemsträff om korsningsavel

Torsdagen den 13 mars 2025 kl 19–ca 21
Tema planerad korsningsavel med Tomas Olsson

Vad är en perfekt korsningstacka för Tomas och hur ser aveln bakom henne ut? Det ska vi diskutera denna kväll. Alla är varmt välkomna och ju fler frågor ni deltagareställer, desto nöjdare är vi!

Tomas Olsson är en av landets mest erfarna lammproducenter och på Norrby gård bedrivs en storskalig lammproduktion sedan 30 år tillbaka. Man har ett eget avelsarbete, och tar både fram renrasiga tackor och korsningstackor. Målet är inget mindre än att hitta den för gårdens förutsättningar perfekta tackan, som inte bara fungerar på pappret, utan även i praktiken.

Välkommen!

Ingen anmälan behövs, men boka in datumet i kalendern. En inbjudan med länk till mötet skickades ut via epost den 5 mars. Saknar du länken, kontakta hemsidan@faravelsforbundet.com i god tid före träffen.

Träffen är kostnadsfri, öppen för SFs medlemmar och hålls via Microsofts digitala konferenslösning Teams. För att delta behöver man en dator, surfplatta eller smart telefon.

Fler medlemsträffar om avel

Vi fortsätter med våra medlemsträffar om avel under våren. Vi tror att vi har mycket att lära av varandra och träffarna är tänkta som ett sätt för alla intresserade att hitta guldkorn till det egna avelsarbetet, oavsett vilka får vi har på den egna gården. Alla är välkomna till alla träffar!

Nästkommande träff handlar om bevarandeavel

Onsdagen 2 april 2025 kl kl 19–ca 21
Med Peter Larsson som berättar hur Föreningen Svenska Allmogefår jobbar med bevarandeavel
Mer info kommer