
10 mar 2025
Mul- och klövsjuka har påvisats i Ungern
Under fredagen den 7 mars meddelade de ungerska myndigheterna att mul- och klövsjuka påvisats i landet. Smittan har påvisats i en större besättning med mjölkkor. De ungerska myndigheterna har vidtagit åtgärder för att bekämpa smittan och minska risken för vidare smittspridning.
Källa SVA, foto Pixabay
Utredning pågår för att ta reda på varifrån smittan kan ha kommit och för att utreda om spridning kan ha skett från den smittade anläggningen. Men det är ännu inte klarlagt hur besättningen har smittats eller om fler anläggningar är smittade.
Inom EU finns register för att kunna spåra förflyttningar av djur mellan länder. De senaste tre månaderna finns inga registrerade förflyttningar av djur som är mottagliga för mul- och klövsjuka från Ungern till Sverige. Svenska myndigheter följer utvecklingen av läget noga, under fredagen hölls extrainsatt möte mellan EU:s chefsveterinärer.
LRF Kött håller med anledning av detta ett lunchmöte på torsdag
Mul- och klövsjuka i Ungern, har du koll på ditt smittskydd?
Tid: Torsdagen den 13 mars kl. 12.00
Plats: Digitalt via Teams
Klicka här för att ansluta till mötet