Robust livsmedelsberedskap– sex skarpa förslag från KSLA
Att gå från just-in-time till just-in-case vad gäller beredskapslagringen, att få till en ny form av avbytartjänst och att se till behoven för norra Sveriges del är några av förslagen från KSLA.
Under 2024 och 2025 har KSLA:s program för försörjningsberedskap genom arbetsgruppen Livsmedelsvärdekedjan arbetat intensivt med frågan om livsmedelsberedskap. Målet har varit att föreslå åtgärder som ska öka livsmedelsproduktionen och samtidigt upprätthålla hållbarhet, lönsamhet och robusthet från ett marknadsorienterat perspektiv.
Åtgärd 1 – Fördjupa analysen kring beredskapslagring. Tidigare genomförda analyser behöver breddas, och omfatta mer än några få insatsvaror samt spannmålslagring.
Åtgärd 2 – Genomför scenarioövningar och utbildningar för att öva den regionala beredskapen mellan civilsamhället, privata sektorn och offentliga sektorn.
Åtgärd 3 – Öka tillgången till kompetent arbetskraft på djurgårdar för stärkt beredskap genom att utveckla en ny, modern avbytartjänst.
Åtgärd 4 – Tillsätt en Norrlandskommission för norra Sveriges livsmedelsproduktion och -försörjning med fokus på norra Sveriges unika förutsättningar och utmaningar.
Åtgärd 5 – Genomför åtgärder för ökad livsmedelsproduktion inom mjölk och nötkött.
Åtgärd 6 – Klargör finansiering av livsmedelsberedskapen.
Läs mer i Jordbruksaktuellts artikel KSLA:s förslag för Robust Livsmedelsberedskap