Rovdjursansvariga i SFs distriktsföreningar

Ansvarig för rovdjursfrågor inom SF är Gudrun Haglund-Eriksson tel 0583-222 52 alt 0768-48 64 65 och Ulf Ekholm tel 076-844 49 92.

Om du har frågor om rovdjur i ditt distrikt så kan du vända dig till rovdjursansvarig i distriktsföreningen.

Blekinge
Markus Svensson
Kärrabolsv. 60
293 91 Olofström
0723-71 66 84
markus.j.svensson@oktv.se

Bohuslän
Mats Swensson
Flat 300
413 91 Lysekil
070 318 31 00
mats@saltea.se

Dalarna
Styrelsen

Gotland
Björn Eriksson
Gammelgarn, Rommunds 612
623 67 Katthammarsvik
073-6002784
bjorn@gotlandslamm.se

Gävleborg
Lotta Wallberg
Onsängsvägen 13 A
827 91 Ljusdal
0651-333 00 alt 0706-75 03 56
lotta@onsang.se

Halland
Ulrika Algothsson
Ålstorp 4:5
31292 Laholm
ulrika.alstorp@gmail.com

Jämtland
Mimmi Flodman
Rönningsberg 139
835 96 Trångsviken
mimmiflodman@hotmail.com

Jönköping
Hanna Lupiner
Södra Boarp 4
563 92 Gränna
070 514 62 38
lupinersgard@gmail.com

Kronoberg
Ulrik Rudenfors
Ruveboda Södergård 3
362 97 Linneryd
070 611 89 00
urskogs@gmail.com

Norra Kalmar
Styrelsen

Norra Älvsborg
Kjell Ivarsson
Randåsvägen 15
449 50 Alafors
073-902 15 42
kjellh.ivarsson@gmail.com

Norrbotten
Styrelsen

Sjuhärad
Niklas Åsbogård
Mollaryd Stomlanda 4
524 95 Ljung
0733-49 94 79
niklas.asbogard@hotmail.com

Skaraborg
Veronica Nyman
Brunnhem, Kisakulla
521 63 Stenstorp
0736-635566
veronica@villavagnar.com

Skånes Fårintressenter
Jerry Ohlin
Ballingslöv 2278
28197 Ballingslöv
0709-163744
jerry.ohlin@gmail.com

Erik Adseke
Sösdala 2104
282 73 Sösdala
eric.adseke@gmail.com

Stockholm-Uppsala

STOCKHOLMS LÄN
Palli Gudmundsson
Skålhamravägen 93
186 92 Vallentuna 
076-268 07 29
palli@bastardfarming.se

UPPSALA LÄN
Carina Wenngren
Läby-Österby 121
755 92 Uppsala
070-523 61 92
sticarwen@telia.com

Södermanland
Eva Henriksson
Ramsta
64033 Bettna
070-3966612
eva.henriksson@telia.com

Södra Kalmar
Marcus Janzon
Kastlösa bygata 25
386 61 Mörbylånga
070-8564071
marcusjanzon87@gmail.com

Värmland
Johan Sandström
Smedstad 412
665 91 Kil
070-658 20 53
smedstadjohan@hotmail.com

Västerbotten
Anna-Karin From
Lillträskudden 12
924 93 Gargnäs
lilltraskgarden@gmail.com

Västernorrland
Thomas Eriksson
Åsen 136
860 41 Liden
070-551 67 52
eriksson.halla@gmail.com

Västmanland
Ann-Marie Hillman
Kusta 8
725 97 Västerås
728400059
miahillman@hotmail.com

Örebro
Ingamay Lindgren
Mossberga Granbergsdal
691 92 Granbergsdal
0586-130 60 alt 0705-88 43 09
kenneth.0586.130@telia.com

Östgötalamm
Björn Johansson
Häggebo vägen 16
610 24  Vikbolandet
0125-503 89, 0708691399
012550389@bahnhof.se

Foto Einar de Wit