Aktuellt om blåtunga

Fallen av blåtunga serotyp 3 (BTV-3) ökar nu i Storbritannien. Även om vi i Sverige ännu inte påvisat något fall av BTV-3 på får hittills under denna knottsäsong behöver vi ha en beredskap för att smittan finns i vår närhet och kan ta sig hit.

Eftersom vaccination är den enda säkerställda åtgärd som fungerar är Gård & Djurhälsans råd att vaccinera sina får och poängterar vikten av att vaccinera avelsdjuren inför stundande betäckningssäsong. Diskutera just din besättnings situation med din veterinär.

Om djur visar symptom

Om du upptäcker djur med symptom som skulle kunna vara blåtunga så ta omgående kontakt med veterinär. Blåtunga är en anmälningspliktig sjukdom och djurägare ska kontakta veterinär om djur visar symptom på blåtunga. Veterinären anmäler i sin tur misstanken till SVA. Idag bekostar Jordbruksverket analys av prover i besättningar där blåtunga inte har påvisats tidigare, och i besättningar där smittan påvisades före den 22 mars under 2026.

Mer information

Foto Einar de Wit