Ullpress sparar pengar
En ullpress på gården sparar stora pengar både i tid och arbete på en fårgård i norra Wales.
Bedwyr Jones, som har 3000 tackor i Snowdonia nationalpark, säger att ullpressen har betalat sig på tre år.
Bedwyr Jones, styrelseledamot i British Wool Marketing Board’s Joint Welsh regional committee, såg ullpressen arbeta första gången under en fårklipparresa till Nya Zeeland.
The British Wool Marketing Board importerade några pressar för tre år sedan och Bedwyr Jones beslutade sig för att ta hem och prova en för att se vad den kunde spara i tid och arbete på hans gård vid den årliga klippningen.
"Det var år 2006 och den har sanneligen gjort stor skillnad" säger Bedwyr som därefter beslutade sig för att köpa en ullpress tillsammans med sin far och sin svärfar.
Ullpressen hanterar nu 23 ton ull årligen från dessa tre gårdar.
De nyklippta fällarna rullas ihop och läggs i en ram som sedan sätts in i ullpressen.
"Vi kan få plats med 70-90 fällar innan vi aktiverar pressen och pressar ihop dem till en bal på 150-160 kg" berättar Bedwyr som driver gården med sin fru Helen.
Bedwyr säger att balarna är kompakta och välpressade så de tar upp mycket mindre plats under lagring och transport än ullen brukade göra.
Ullpressen kan drivas både med el och traktor vilket gör den flexibel.
Artikeln är översatt från British Wool Marketing Board och du kan läsa den i sin helhet här och se bild på ullpressen.
Emma Rosenmüller.