Digital träff: Idéer för ökad lönsamhet i mindre och medelstora besättningar
Söndagen den 12 april kl 19–21
Digitalt via Teams
Träffen är öppen för alla intresserade. Är du inte medlem kommer vi att bjuda på ett medlemserbjudande under kvällen.
Medlemsfrågor och medlemskommunikation

Crister Nilsson
073-07 121 10

Kicki Landström
0722-18 43 03
kicki.landstrom@faravelsforbundet.com
Verksamhetsledare

Erica Lindberg
erica.lindberg@faravelsforbundet.com
Fakturafrågor, adressändring, frågor om medlemskap

Åsa Holmqvist
073-855 80 50
asa@faravelsforbundet.com
Lösenord för att läsa våra veckobrev och annat medlemsmaterial här på hemsidan finns på första sidan i senaste Fårskötsel.
Söndagen den 12 april kl 19–21
Digitalt via Teams
Träffen är öppen för alla intresserade. Är du inte medlem kommer vi att bjuda på ett medlemserbjudande under kvällen.
Det finns inget utdrag eftersom detta är ett skyddat inlägg.
Det finns möjlighet att ta in ytterligare några deltagare i ERFA-grupperna i Skåne. Intresseanmälan är förlängd till den 15 februari. Det finns fyra olika inriktningar, läs mer här.
Information riktad till lokalföreningarnas styrelser om uppdatering av er sida med mera.
Måndag 8 december 2025 kl 19.00
Digitalt via Teams
Tanken med denna träff är att ge både intresserade medlemmar och distriktens och rasföreningarnas styrelser ett underlag för att kunna diskutera CAP, så att vi kan ta med oss era synpunkter i remissvar och annat påverkansarbete.
Svensk lammproduktion står inför betydande möjligheter, men också utmaningar som kräver både framtidstro och utveckling. Det blev tydligt när producenter, rådgivare, veterinärer och slaktrepresentanter samlades under temadagen Framtidens lammproduktion för att diskutera branschens nästa steg.
Projektet som har genomförts av VÄXA med hjälp av branschutvecklingsmedel är avslutat. Välkommen till en träff där projektets resultat presenteras. Alla intresserade är välkomna!
Det finns inget utdrag eftersom detta är ett skyddat inlägg.
Tisdagen 27 maj 2025 kl 19–ca 21
Allt du velat veta om SheepX
Digitalt via Teams
Det har varit mycket prat om Scann Sveriges projekt SheepX. Nu får vi chansen att ställa våra frågor direkt till Robert Nilsson, som leder projektet.
Det finns inget utdrag eftersom detta är ett skyddat inlägg.